Terapia Shiatsu
Tai Chi Chuan
Zabiegi Reiki
Inne terapie
Kursy, zajęcia stałe
Akademia IDAO
Artykuły
Galeria zdjęć
Polecani terapeuci
Linki
Kontakt
 
 
 
Artykuły
 
  Artykuły
  Dlaczego chorujemy (teoria wg Medycyny Wschodu)
  Energia Chi, Yin i Yang

  Drogi energii Chi
  Historia powstania Shiatsu

 
 
Dlaczego chorujemy
(teoria wg Medycyny Wschodu)

Jedną z klasyfikacji przyczyn chorób, które nawiedzają człowieka są:
- przyczyny zewnętrzne ("zło zewnętrzne”)
- przyczyny wewnętrzne ("zło wewnętrzne”)
- takie, które nie mogą być zakwalifikowane do żadnej z poprzednich.

Choroby spowodowane przyczynami zewnętrznymi są wywoływane przez: wiatr, gorąco (ogień), zimno, suchość i wilgoć. Są to m.in. zmienne warunki klimatyczne, infekcje o podłożu epidemicznym.

Spośród przyczyn chorób uważanych za wewnętrzne, na pierwszym miejscu znajdują się emocje. Są to: radość, złość, smutek, strach, miłość, nienawiść i pożądanie. W tych przypadkach uważa się, że nadmierne emocje, powodują zmiany w przypływie energii poszczególnych narządów.

Przyczynami chorób, które nie są jednoznacznie zakwalifikowane do przyczyn zewnętrznych,
lub wewnętrznych, mogą być: niewłaściwa dieta, przemęczenie i jego odwrotność - brak aktywności fizycznej.

Warto zauważyć, że w wymienionych wyżej przyczynach chorób nie ma w ogóle mowy
o bakteriach i wirusach. Według Medycyny Wschodu - to nie one nam zagrażają. Te prymitywne formy życia istniały zawsze i koncentrowanie się na ich unieszkodliwianiu jest tylko stratą sił
i środków. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego mikroorganizmy atakują tylko wybrane i co można zrobić, aby to zmienić.

Nieustanny stres, zmęczenie, nieodpowiednie odżywianie doprowadzają do choroby. Zdobycze cywilizacji (telewizory, komputery, Internet, telefony komórkowe) powodują, że odcinamy się od innych ludzi, kontakty międzyludzkie ulegają spłyceniu i nie zaspakajają naszych potrzeb. Wszystko to nie zastąpi nam wspólnego, spokojnego spaceru, posiłku przy świecach, głębokiego spojrzenia w oczy.
Cywilizacja niesie nam wiele nowości zmieniających nasze życie i świat wokół nas, ale często wraz z tym tracimy coś niewymiernego, nienazwanego, co stanowi, o jakości życia. W codziennym życiu nie myślimy o tym, że to wszystko ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie, a wtedy, gdy już jesteśmy chorzy, nie widzimy związku przyczynowo-skutkowego własnego działania. Chorobę traktujemy często jak „grom z jasnego nieba”, coś, czego nie można przewidzieć, chociaż przy głębszej analizie okazuje się, że współtworzyliśmy ją sami.

Część osób doszukuje się przyczyn różnorodnych chorób, w bardzo niskim standardzie życia. Gdyby jednak tak było, to w krajach o wyższym poziomie życia sytuacja wyglądałaby inaczej. Materialny dobrobyt z pewnością dostarcza wielu korzyści, ale nie zastąpi kontaktu z własnym wnętrzem. Symptomy, z którymi biegamy do lekarzy, to często sygnały, że zeszliśmy z drogi, która dla nas jest najodpowiedniejsza.
Dopiero w czasie choroby zaczynamy rozumieć, że mniej ważne są przedmioty, które nas otaczają,
a ważniejsze są relacje z najbliższymi, uczucia, praca, w którą wkładamy serce, oraz radość
z tego, że żyjemy, że świeci słońce, śpiewają ptaki.

Medycyna wschodu patrzy całościowo na człowieka. Ciało, umysł i duch są nierozłączne
i wzajemnie na siebie wpływają. Choroba jest wywołana brakiem harmonii, w związku z tym wybiera się taki sposób leczenia, który tę harmonię przywróci, a nie tylko zlikwiduje konkretny objaw.
Patrząc na człowieka z punktu widzenia medycyny wschodu widzimy, że jest on cząstką kosmosu
i podlega tym samym prawom. Według tej filozofii wszechświat jest wypełniony energią znajdującą się w ciągłym ruchu. Do wyrażenia zmieniającego się porządku kosmosu i natury, których jesteśmy małą cząstką zastosowano pojęcia Yin i Yang. Są to wzajemnie sobie przeciwstawne i jednocześnie się dopełniające siły.
Gdy obydwa te pierwiastki znajdują się we względnej, dynamicznej równowadze, człowiek jest zdrowy (zgodnie z teorią Yin-Yang, nie ma czegoś takiego jak absolutne zdrowie. W każdym zdrowym człowieku tkwią zalążki przyszłych nie domagań, które, w zależności od sposobu życia, mogą dać o sobie znać wcześniej, później, lub wcale).

ZASADY MEDYCYNY ORIENTU:
- najważniejsza jest profilaktyka
- choroby nie pojawiają się nagle; są poprzedzone w czasie drobnymi symptomami, które zlekceważone mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości
- człowiek jest całością i należy zwracać uwagę na cały organizm, a nie tylko na pojedynczy narząd
- ciało i duch są nierozłączne, więc niedomagania jednego będą miały wpływ na pozostałe
- wszystko podlega zmianom; to, co dzisiaj jest trudne lub niemożliwe do zrobienia, jutro może okazać się łatwe i możliwe do realizacji.

Opracował Artur Zenowicz

 
 
©Terapia-Wschodu.pl
Created by
HARMONICA

Kontakt:  885 697 332 
        
terapia-wschodu@wp.pl